تبلیغات

گزارش ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه می‌گوید؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دانیل کوتس»، مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز سه‌شنبه، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی این کشور که به ارزیابی «تهدیدهای جهانی» می‌پردازد را منتشر کرد. 

در این سند با بیان اینکه رقابت میان کشورها در سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد آمده است: «خطر درگیری میان کشورها، از جمله میان قدرت‌های بزرگ نسبت به زمان پایان جنگ سرد، از هر زمان دیگر بیشتر است.»

گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا همچنین تنش‌ها پیرامون مسائل کره شمالی و آنچه توسل ایران و عربستان سعودی به استفاده از نیروهای نائب خود در جهت رقابت‌های منطقه‌ای خوانده شده را «فوری‌ترین تهدیدها» برای وقوع درگیری میان کشورها در سال آینده دانسته است. 

در بخش دیگری از این ارزیابی پیش‌بینی شده است: «تنش‌ها میان شمار زیادی از کشورها افزایش خواهد یافت و همزمان با تجدید قوای گروه‌های خشن و افراطی سنّی بعد از شکست‌های میدانی در خاورمیانه، تهدیدهای ناشی از آنها افزایش خواهد یافت.»

تهدیدهای سایبری

در بخش مربوط به «تهدیدهای سایبری» از کشورهای روسیه، چین، ایران و کره شمالی به عنوان کشورهایی نام برده شده که در سال آینده آمریکا را با بیشترین تهدید سایبری مواجه خواهند کرد. 

درباره ایران، این ارزیابی مطرح شده است: «ارزیابی ما این است که ایران تلاش برای نفوذ به شبکه‌های آمریکا و کشورهای هم‌پیمان آن را ادامه خواهد داد. هدف ایران، جاسوسی و قرار گرفتن در موقعیت مناسب برای حملات سایبری در آینده است، اگرچه سرویس‌های اطلاعاتی این کشور بیشتر توجهشان را روی رقبای خاورمیانه‌ای خود به ویژه عربستان سعودی و اسرائیل متمرکز کرده‌اند.»  

سلاح‌های کشتار جمعی و اشاعه

در این بخش، «تلاش‌های کشورها برای نوسازی، توسعه و دست‌یابی به سلاح‌های کشتار جمعی یا سامانه‌های حامل آنها و یا فناوری‌های زیرساختی‌شان از جمله تهدیدهای عمده پیش روی آمریکا محسوب می‌شوند.»

در بخش «ایران و برنامه جامع اقدام مشترک» آمده است:

«بیانیه‌های علنی تهران نشان می‌دهد این کشور با توجه به آنکه این توافق را ابزاری برای حذف تحریم‌ها در حین حفظ برخی توانمندی‌های هسته‌ای می‌بیند می‌خواهد به برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بماند. ایران، از نگرانی‌های دولت آمریکا درباره توافق آگاه است اما انتظار دارد سایر شریکانش-چین، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس- به تعهداتشان پایبند بمانند. اجرای برجام باعث شده زمان مورد نیاز برای ایران جهت انباشت مواد هسته‌ای لازم برای ساخت یک سلاح هسته‌ای از چند ماه به یک سال افزایش پیدا کند. برجام همچنین با افزایش دسترسی‌های آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران و اعطای اختیارات تحقیقی به این نهاد بین‌المللی به موجب پروتکل الحاقی به توافق جامع پادمانی، باعث افزایش شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده است.»

«برنامه موشک‌های بالستیک ایران به این کشور امکان هدف قرار دادن مواضع مختلف در سراسر منطقه را می‌دهد. تهران، در حال حاضر دارنده بزرگترین زرادخانه موشک‌های بالستیک در خاورمیانه است. میل تهران برای مهار ایالات متحده ممکن است آن را به سمت دستیابی به موشک بالستیک قاره‌پیما سوق دهد. پیشرفت در برنامه فضایی ایران، می‌تواند مسیر دستیابی ایران به چینین موشکی را کوتاه کند.»

تروریسم 

در این بخش از خشونت‌گرایی افراطی، داعش، القاعده، افراط‌گرایان بومی، ایران و حزب‌الله لبنان به عنوان تهدیدهای پیش روی آمریکا یاد شده‌اند. 

 

*این گزارش لحظه به لحظه در حال تکمیل است*

انتهای پیام/ 

 

تبلیغ

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار